logo

 

Contact Information

Address:
403 Pitkin Street
P.O. Box 127
Saguache, CO 81149

Phone: 719-655-2578
Fax:  719-655-2875
Hours:  
M-Th 8:00am-4:00pm


Click here to email us.

MVS Weekly Video Newsletter

Booster Club

Principal's Corner Menu

Exceptional Services

Superintendents Corner Menu

Athletics Update

Athletic Handbook

Physical Information

Winter Athletic Schedule

Mountain Valley Sports= Football -Volleyball-Wrestling-Cheer

Moffat Sports= Cross Country-Boys, Girls Basketball-Track

All includes Crestone Charter

 

WE WILL HAVE TO HAVE A FINAL PRACTICE FOR MIDDLE SCHOOL AND HIGH SCHOOL
UNIFORMS WILL NEED TO BE COLLECTED 
 
 
5-14-17
FINAL TRACK PRACTICE 
MAY 15TH PLEASE BRING IN UNIFORMS 
 
                                      
                                           MAY 16th Athletic Banquet (host school 2017 Mountain Valley)
 
 
High School Track 
Fri.     March 17th @ Monte Vista. 
J. Rigdon  5th 110 hurdles also 4th in the 300m
G. Boyles PR. 1600m
 
Sat.    April. 1st    @ SDC.
Joedeelee, 2nd 300H 3rd 110H
Emily pr. LJ pr.100m
Azyln pr. 100m
 
Sat.    April 8th     @ Salida.
G.Boyles pr. 1600m
D. Hammel 6th High Jump. + pr.
J. Ridgon 6th 110H 5th 300H
 
Tues. April 18th (freshman sophomore meet) Monte Vista
D. Hammel 1st. place high jump
G. Boyles 2nd 3200m also 2nd in the 1600m
 
Sat.    April 22nd   @ Gunnison.
J. Rigdon 4th 110h 5th 300h
D. Hammel PR. long jump
 
Thurs. April 27th   @ Primero.
J. Rigdon 8th 110h PR 6th 300h PR 200m PR
G. Goyles 7th 3200m
A. DeHerrera Discus PR.
 
* Tuesday May 2nd   @ Alamosa.
J. Rigdon 6th 110h 5th 200m 6th 300H
Sat     May 6th     @ Pagosa Springs
No placing or pr's.
 
Sat     May 13th   @ Monte Vista. (Final Meet Before State)
No placing and no pr's
 
May 20th State 
---------------------------------------------------------------------
Middle School Track Schedule 
 
Fri. April 14th Monte Vista  (@ the high school)
Boys 4x100 relay team A 5th place
Girls 4x100 relay 2nd place
K. Reigel 100m 6th place
J. Duschesne 100H 8th place
I. Chambers 100h 2nd place
 
Fri. April 21st Center
G. Keenan 5th1600m 
I. Chambers 5th 100h / 6th long jump
C. Hunter 7th high jump
S. Grote 8th long jump
K. Rigel 6th 100m / 4th 100h / 4th long jump
L. Boyles 6th 400m
j. Duschesne 8th 100h 6th high jump tie with Wingate
D. Wingate 6th high jump tie with Duschesne
T. Martinez 7th long jump /7th Discus
 
Fri. April 28th OMS (Alamosa) 
K. Reigel 5th 100m 6th 100H 7th long jump 5th 4x100
L. Boyles 8th 1600m 7th 400m
D. Wingate 6th high jump 5th 4x100
T. Martinez 5th 4x100
J. Duchesene. 5th 4x100
G. Keenan 8th 1600m
I. Chambers 2nd 100H 5th high Jump 4th 4x100 7th 800medley relay
N. Berry 4th 4x100 7th 800 medley relay 
K. Stewart 4th 4x100 
M. Ramadei 4th 4x100 7th 800 medley relay
N. Davis 7th 800 Medley relay
 
Fri. May 5th Del Norte 
I. Chambers 2nd high jump 
L. Boyles 2nd 400m
L. Morfitt 5th high jump
team 1. relay 4x400 6th
 team 2. 4th place
 
Fri. May 12th SDC.  (End of Season meet)
C. Hunter 3rd Discus pr. 800 medley 
Relay4th place M. Ramadi, S. Grote, I, Chambers, N. Berry
M, Ramadei pr  100m
D. Richardson pr. 100m
L. Morfitt pr 800m 
K. Reigel 4th 100m
J, Duchesene pr 100m
k. Lucero pr. 100m
C. Pike pr. 200m
K. Riegel 5th long Jump
R. Sisson pr 100H
K. Lucero pr 100H
D. Wingate pr 100m
L. Boyles pr 100H
J. Duchesne pr. 100H